petek, 8. januar 2010

Reykjavik-Rotterdam


Naslov: Reykjavik-Rotterdam - Leto: 2008 - Država: Islandija - Žanr: Triler, Krimi, Drama - Dolžina: 88 min. - Režija: Óskar Jónasson - Igrajo: Baltasar Kormákur, Ingvar Eggert Sigurðsson, Lilja Nótt Þórarinsdóttir - imdb

Kristófer (Kormákur) je svoji ženi obljubil: “pridem bom in ne bom več delal sranja.” Tip ima prav. Je na pogojni kazni, živi v najetem stanovanju, katerega si ne more privoščiti, tu pa so še žena in dva otroka. Tako pač je, švercanje odpade.
Pri majhnih kriminalcih pa gledalec vedno hoče slišati le eno, “to bo moj zadnji posel”. Jep, tega še v Reykjavik – Rotterdam do takrat nismo slišali, zato se Kristófer zlahka da prepričati v novi umazani posel. Logično, hitro in enostavno. Vsaj tako pravi njegov prijatelj, ki mu ta biznis na ladji tudi zrihta. Ljubitelji con filmov pa vemo, ko je posel enostaven, se vedno zaplete.
Naloga: na ogromni ladji polni kontejnerjev, ki je na poti v Rotterdam, se pretihotapi ogromne količine alkohola. Zakaj Kristófer raje ne šverca trave, mi ni znano. No, teh kanistrov žgajare je ogromno in vse je potrebno nabaviti, spraviti mimo našpičenega kapitana ter skriti pred cariniki. Ampak to so le problemi na ladji, doma jih je za Kristófera še nekaj…
Po Jar City še en zelo soliden triler iz Islandije. Ta je prepričal celo ljudi iz Hollywooda, ki že planirajo rimejk tega filma z Markom Wahlbergom v glavni vlogi. Baltasar Kormákur bo torej vlogo predal drugemo… heh, nič zato. Bo zato pač režiser. Njegov čas za Ameriko je itak že zdavnaj prišel.

OCENA: 4

3 komentarji:

  1. Zakaj švercajo alkohol? Preprosto, ker je (tako kot v večini skandinavskih dežel) zaradi davkov to daleč najdražja (in torej najbolj donosna) stvar. :)

    OdgovoriIzbriši
  2. Ja,si mislim. Tako bo po novem tudi v Rusiji, kjer so ceno Vodke zdignili za 200%. Vseeno pa to švercanje nikakor ni zgledalo praktično. Tudi kazen je verjetno manjša v primerjavi švercanje alkohola ali švercanje droge. Če te dobijo, seveda...

    OdgovoriIzbriši
  3. Večina vodke (lani 750 milijonov litrov) v Rusiji je itak nelegalne proizvodnje in na črnem trgu.

    OdgovoriIzbriši