nedelja, 28. marec 2010

New Moon, Cirque du Freak: The Vampire's Assistant, Amelia, From Paris with Love, Ninja Assassin

New Moon
Kar v desetih knjigah se je Stephenie Meyers do danes poigravala z romantiko med vampirjem in smrtnico (če to še vedno je v deseti knjigi?). Uspeh knjige je kričal po filmski upodobitvi. Sam sprva nisem niti razumel vsesplošnega navdušenja ob prvem filmu. Pri tem mislim na Harry Pottera, katerega je knjižna slava že prišla do mene še pred filmom. Twilight mi je bil uganka. Je to bila TV serija, so krivi igralci, režiser…?
Ne, Twilight je najstniški bestseller. Aha, in zaradi tega bomo sedaj vsako leto priča histeriji, ko se bo med poletjem v kinih pojavile nove dogodivščine Belle in Edwarda. Jep, za razliko od Pottera, bo tu mašinerija laufala vsako leto, kar se produkcijsko filmu zelo pozna.
No, razočaranja po prvem delu v primerjavi s pričakovanji, sploh ni bilo. Sveže in mladostniško si se počutil med romanco v kateri je štimala tudi kemija. Vso to romantiko so v prvem delu pokvarili akcijski prizori in porazni efekti, ki so film kakovostno potisnili resnično do TV serije. Heh, tokrat so ustvarjalci akcijo kar izbrisali. Ampak kaj, ko so črtali tudi romanco. Kajti od seksi in skrivnostnega Roberta Pattinsona, kot smo ga spoznali iz prvega dela, je ostal sama bledoča. Nič drugače ni z Kristen Stewart, ki pa z igranjem na videz bolne osebe nima takšnih problemov. Seveda, zaradi varnosti in pred usodnim grižljajem v vrat, se je vampir raje odmaknil. Heh, zaradi umika Edwarda je zato izginilo še nekaj – vampirji. Volkodlaki, kot alternativa, pa niso to, kar pričakuje ljubitelj Twilight serije. OCENA: -3

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant
Ker ima Salma Hayek v filmu brke in brado se lahko kaže kot cirkuška atrakcija. Kot freak. Zelo ironično, če se le spomnimo besed Brüna. Kaj res ni noben opazil ali pa je to le črni humor Paula Weitza, katerega ni skapirala le Heyekova? Ali drugače rečeno – Salma Hayek je edina pravi Freak. Tako kot so to bile spake iz kultnega film z leta 1932. Svoj hendikep ni rabila zaigrati ali si ga pričarati z efekti, kot so si jih to morali ostali njeni kolegi.
Ampak Cirque du Freak ni film o Salmi. Cirque du Freak je želja dobrega zaslužka v sezoni, kjer so najstniki in vampirji tako priljubljeni. No, bolj kot netopirje ima najstnik Darren raje pajke. Spidermana postavi pred Twilight. Heh, pajki v teh dneh niso zanimivi, zato se Darren kaj hitro znajde pred pravim vampirjem. Pred Johnom C. Reillyom, kateri mladeniča preoblikuje v pol-vampirja. V osebnega asistenta, ki lahko preživi tudi na dnevni svetlobi. Seveda, ker pa tudi vampirje delimo zadnje čase na dobre in slabe, se tudi tukaj začne boj za vampirski prestol. OCENA: +2

Amelia
Nikoli se ne konča dobra, ko tujec hoče snemati kot Američan. Sicer pa, kako je Indijka Mira Nair sploh prišla na idejo, da je ustvarjena za Veliko ligo? Svojo dobro ime si je ženska ustvarila v drugem svetu. Daleč od Hollywooda. In kot samozavestna in samostojna ženska, si je za svoj ameriški lik morala izbrati tudi sebi podobno žensko.
Amelia Earhart je ameriški heroj. Legenda zrakoplovov. Prva ženska, ki je preletela vse mogoče stvari. S svojimi drznimi podvigi si je prislužila mesto tudi v filmu Night at the Museum 2, kjer se je pojavila kot ena izmed mnogih zgodovinskih osebnosti. Jep, Earhatova je popularna kot Napoleon ali Al Capone. Seveda, zato jo je morala upodobiti ena najboljših iz Hollywooda.
Prav zanimivo je bilo spremljati Hillary Swank, kako je v vsaki besedi, v vsakem gibu bila sigurna, da bo se ob končani 09' sezoni sprehodila po rdeči preprogi kot oskarjeva nominiranka. Hja, zaslužila si bi, le film bi moral biti boljši. OCENA: +2

From Paris with Love
Moraš se nasmehniti ob napisu »temelji na kratki zgodbi Luca Bessona«. Te kratke zgodbe bi prav rad videl. Izmišljene in razložene njegovim režiserjem ob kakšnem šanku v neki beznici. Le toliko, da se Besson sedaj lahko šteje kot avtor filma. Logično, zaradi njegove imena je zaslužek siguren. Avtorstvo poleg produkcije nanese še dodaten dobiček, poleg tega pa se Besson pri uspešnem filmu lahko še vedno pohvali »to pa sem jaz napisal…«. Pa čeprav pravih zgodb sploh ni. Ali obratno – pri neuspehu (finančnem ali kritičnem) pa je potem itak krivec režiser. Seveda, zato pa se je Besson raje umaknil.
Eden izmed njegovih režijskih muz je tudi njegov bivši snemalec Pierre Morel (Banlieue 13). Po predlanskem Taken je tako namesto Neesona in njegovega »Američana v Parizu« vlogo prevzel Travolta. Logično, tukaj bo pelo le orožje. Kajti Travolta je bad ass, ki prej strelja kot vpraša. V mnogih primer Kitajca ali Arabca. Tako kot v vsakem Bessonovem filmu…
Jep, Travolta še vedno živi v prepričanju, da mu vloga zlikovca najbolj pristaja. Še vedno čaka na novi Šund. Pazi to! To kar je počel Travolta kot kriminalec v Face/Off , Swordfish ali The Taking of Pelham 1 2 3, lahko po Bessonovem počne tudi kot FBI-ovec. Agent z licenco za klanje. In ker sem že prej omenil, da pravih zgodb v teh produkcijah ne moremo pričakovati, naj omenim le še mladega wannabe agenta (Jonathan Rhys Meyers) v Parizu, ki hočeš/nočeš postane novi partner lovca na terorista. Buddy film na francoski način. OCENA: 2

Ninja Assassin
No, sedaj smo pa le sigurni… Pred leti se je namreč filmski svet razdelil na dva dela. Na tiste, ki so v V for Vendetta videli mojstrovino in na tiste, ki se jim še danes hvaljen film zdel le nižje povprečje. Za takratno slavo filma sta bila veliko zaslužna tudi brata Wachowski (Matrix), kot tvorca iz ozadja. Kot filmska ustvarjalca, katerima je uspelo tudi s slabšimi nadaljevanji Matrixa zaslužiti na stotine milijon dolarjev. Poleg V for Vendetta se je tako spominjalo le bratski duo, le malokrat pravo ime režiserja Jamesa McTeiguea. Za režiserja nam je bilo vseeno. Njegove režijske kvalitete nas sploh niso zanimale. Razen, če McTeigue posname še eno »mojstrovino«. Takrat si bo ustvaril ime, na katerega bo potrebno biti pozoren.
Heh, to je z Ninja Assassin bila tudi režiserjeva namena. Hotel je na novo obuditi žanr. Od Ameriške ninje je minilo preko 20 let. Seveda, če si v nečem zopet prvi, imaš vse možnosti za kult. Namesto ameriškega dečka, se je tokrat v črno obleko vseeno raje postavilo Azijca. Bolj prepričljivo. Ampak, Azijca v Berlinu. Jep, Ninje skačejo po Evropi. Vam že diši po tipičnem B-filmu? Prav imate, Ninja Assassin ali dobri nindža v vlogi maščevalca proti slabim nindžam. Plus baba!
In če se še na koncu vrnem k sigurni stvari… James McTeigue res nima pojma in oba njegova filma sta le navadno povprečje. No, Ninja Assassin je šel še nižje. OCENA: -2

3 komentarji:

  1. Uff, previsoka ocena za Twilight. Že prvi ni bil bogvekaj, tale je še slabši in še bolj emovski.

    Je veliko boljši Vampirjem pomočnik, kjer se vsaj zabavamo.

    OdgovoriIzbriši
  2. Bolj emovski je ravno fajn...
    Pri freakih pa se ne spomnim, da bi se kdaj zabaval (razen omenjeno s Salmo)

    OdgovoriIzbriši
  3. Lepo, jaz se bolj ali manj strinjam z vsemi zgornjimi ocenami.

    OdgovoriIzbriši