sreda, 29. januar 2014

Filmi v letu 2014 - 10. del

Od objave prvega dela prihajajočih filmov, pa vse do danes, do zadnjega - desetega dela, je minilo skoraj mesec dni. Jasno je, da sem v tem času našel še nekaj dodatnih obetavnih filmov in se zato nikakor ne bom mogel ustaviti pri številki 120, kot sem to sprva nameraval. Zato bom v zadnjem zapisu ves preostanek strnil v kratko enovrstičnico, ki jo bom začel z: "Od tega naslova bom odvisen ..." 

The Man from U.N.C.L.E. 

 

 ... ker gre za novi film Guya Ritchieja, pa naj bo komična osnova okrog agentov med hladno vojno, še tako sumljiva. 

The Raid 2: Berandal 

 

... ker gre za nadaljevanje indonezijske pretepaške uspešnice, ki pa se tokrat žal ne bo odvijala v real-timeju

The Rover 

 

... ker v bližnji prihodnosti avstralskega outbacka nič več ne bo tako, kot je to bilo še v Michôdovi prejšnji domači uspešnici - Animal Kingdom

The Trip to Italy 

 

 ... ker bomo priča ponovnemu kulinaričnemu druženju Roba Brydona in Steva Coogana. Tokrat v Italiji. 

The Voices 

 

... ker bo to ameriški prvenec Marjane Satrapi (Persepolis, Poulet aux prunes) in ker so prve kritike iz Sundanca spodbudne. 

The Water Diviner 

 

 ... ker bo Russell Crowe režiral (prvič!) samega sebe, kako bo po bitki za Gallipoli iskal svoje tri sinove. 

Theory of Everything 

 

... ker bo Eddie Redmayne mladi Stephen Hawking. Režija: James Marsh (Shadow Dancer, Man on Wire). 

Transcendence 

 

 ... ker bo Johhny Depp "normalen" in ker sci-fijev nikoli ni dovolj. 

Trash 

 

... ker stvaritve Stephena Daldryja (Billy Elliot, The Hours, The Reader) že mesece pred premiero veljajo za močnega kandidata pri oskarjevih nominacijah. 

Tri bratri 

 

... ker od Čeha Jana Sveráka (Tmavomodrý svet, Kolja) že dolgo nismo ničesar slišali ali videli. 

Tusk 

 

... ker še vedno govorimo o tipu, ki je posnel kultne Clerkse

Two Men in Town 

 

... ker bosta Keitel in Whitaker postala neobičajna prijatelja in ker zelo zaupam režiserju Rachidu Boucharebu (Indigènes, London River). 

Unbroken 

 

... ker bo Angelina Jolie hotela dokazati, da se ji na imdb-ju z In the Land of Blood and Honey dogaja krivica in ker se v življenski zgodbi olimpijca skriva veliko dobrega filmskega materiala. 

Untitled Cameron Crowe Project 

 

... ker se že v (ne)naslovu skriva vse, kar moramo vedeti o novem projektu Cooperja in McAdamsove. 

Welcome to New York 

 

... ker Gérard Depardieu spominja na Ferrarin najboljši lik - Bad Lieutenanta. 

While We're Young 

 

... ker verjamem, da bomo novega Baumbacha gledali že letos. Vsaj tako obljubljata tudi zaljubljena Ben Stiller in Naomi Watts. 

Whiplash 

 

... ker je to film, ki je pobral obe glavni nagradi na letošnjem Sundance festivalu. 

White Bird in a Blizzard 

 

... ker vsi upamo, da se bo Gregg Araki vsaj še enkrat približal svoji majhni mojstrovini Mysterious Skin. 

Wild 

 

... ker bi Jean-Marc Vallée (Dallas Buyers Club) lahko prinesel oskarja tudi Reese Witherspoon, ki bo šla Into the Wild

Winter's Tale 

 

... ker bo v tej fantaziji zbrano ducat holivudskih zvezd. 

Wish I Was Here 

 

 ... ker smo se po desetih letih skoraj naveličali čakanja na novi film Zacha Braffa (Garden State). Skoraj ... 

99 Homes 

 

... ker sem prepričan, da je Ramina Bahranija nazadnje (At Any Price) le nekoliko krivo zaneslo ter bo tokrat spet na pravi poti. 

A Long Way Down 


... ker so adaptacije - kljub tokratnemu žajfnastemu režiserju - Hornbyjevih romanov zmeraj ogleda vredne. 

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day 

 

... ker zaupam režiserju Miguelu Arteti (Chuck & Buck, The Good Girl) in scenaristki Lisi Cholodenko (The Kids Are All Right, Laurel Canyon). 

Black and White 

 

... ker je Mike Binder nazadnje posnel sila zanimiv film Reign Over Me. 

Black Sea 

 

... ker že nekaj let nismo gledali podmorniškega filma in ker je Kevin Macdonald soliden do odličen režiser. 

Camp X-Ray 

 

... ker je Kristen Stewart po nedavnih izpadih ponovno lahko ponosna na svojo vlogo. 

Dear White People 

 

... ker se je na Sundance festivalu o njem največ govorilo. 

Fishing Without Nets 

 

... ker bomo po Kapringen in Captain Phillips ponovno pri somalijskih piratih. 

God Only Knows 

 

... ker je James Mottern s filmom Trucker (2008) že nakazal česar je lahko sposoben posneti čez šest let. 

Young Ones 

 

... ker imajo filmi, postavljeni v distopično prihodnost (beri: so podobni Mad Maxu), prednost pred drugimi filmi. 

Zwischen Welten 

 

... ker je prvenec Feo Aladag (Die Fremde) bil prijetno presenečenje in ker bi z Zwischen Welten lahko presenetila tudi na letošnjem Berlinalu

četrtek, 23. januar 2014

Filmi v letu 2014 - 9. del

The Equalizer   

Denzel Washington igra bivšega specialista, ki je hlinil svojo smrt za ceno mirnega življenja. Iz pokoja ga vrne Chloë Grace Moretz in četa ruskih mafijcev. Hm, kot da bi Antoine Fuqua (Training Day, Brooklyn's Finest ) dobil idejo ob gledanju Commanda. Nič zato, za sproščeni sobotni večer bo to več kot dovolj.   

 

The Face of an Angel   

Za Daniela Brühla se po razočaranem spregledanju članov akademije začne novo leto. Težko bo ponovil vlogo Laude, a Michael Winterbottom (In This World, The Killer Inside Me, The Trip) je vedno znal dobro delati z igralci. Poleg Brühla bomo lahko videli še Kate Beckinsale, ki bo skupaj z Nemcem na lovu za dobro zgodbo.   

 

The Giver   

Velika novica ob filmu seveda ni bil podpis pogodbe z Meryl Streep, ampak s pevko Taylor Swift, ki se bo prvič nekoliko resneje poskušala v vlogi igralke. The Giver bo posnet po uspešnem fantazijskem romanu Loisa Lowrya, in sicer v režiji Phillipa Noyceja. "The Giver" bo Jeff Bridges, glavna vloga v tej distopični zgodbi postavljeni v perfektno prihodnost, pa bo pripadala mlademu Brentonu Thwaitesu.   

 

The Grand Budapest Hotel   

Eden najbolj pričakovanih filmov leta je gotovo The Grand Budapest Hotel. Logično, še preden smo si lahko ogledali prvi napovednik in še preden je režiser Wes Anderson (ne bom našteval njegove filme) sploh napovedal ta naslov, smo že poznali igralsko zasedbo. Vendar, tokrat Bill Murray, Owen Wilson ali Jason Schwartzman ne bodo tvorili jedro zgodbe, ampak "receptor" Ralph Fiennes - v budimpeškem hotelu (v času med obema vojnama), seveda. Zakaj sem se sedaj spomnil na Menzelov Obsluhoval jsem anglického krále?   



The Gunman   

Se sprašujete, kje zadnje čase hodi Sean Penn? Niste edini. Mnogokrat se človek znori (beri: umetno pomladi z neumnimi vlogami) komaj takrat, ko se loči. Penn se je po ločitvi od Robin Wright (2010) dolgo držal nazaj. Hja, vse do letošnjega leta, ko bo postal The Gunman ("Mednarodni vohun hoče oprati svoje ime") in to pod taktirko človeka (Pierre Morel - Banlieue 13, Taken), ki pozna le moški jezik.   

 

The Homesman   

Če je Tommy Lee Jones pred desetimi leti nekako potegnil črto čez tradicionalni vestern z The Three Burials of Melquiades Estrada, bo z The Homesman vsekakor prekršil svoja pravila. Če ste gledali nedavni Meek's Cutoff, vam je jasno, da "potovanje na zahod" - in to še z ženskami - ni ravno ljubosumja vredno dejanje. To bo najbrž spoznal tudi sam Jones, ko bo ob sebi vodil Meryl Streep, Hilary Swank in Mirando Otto.   

 

The Hundred-Foot Journey   

Kulinarična drama, ki jo med drugimi producirata tudi Spielberg in Oprah, se bo odvijala v Franciji, kamor se preseli indijska družina. Tam, na veliko neodobravanje konkurentke Helen Mirren, posel zacveti … Za Šveda Lassa Hallströma bo to že 13. celovečerec na tujih tleh. Če bi bil zloben, bi lahko dejal, da je iz filma v film slabši. A bom raje nekoliko prijaznejši, zato: še na drugih 13, Lasse! 



The Keeping Room 

Čeprav v večini sneman v Romuniji, bo to za Daniela Barbera prvi ameriški film. To čast si je prislužil z zanimivo londonsko kriminalko Harry Brown (2009). Za znani naglas Michaela Caina tokrat ne bo prostora, saj bomo priča dogodkom postavljenim v prostor in čas, kjer se je ustavil 12 Years a Slave. Secesijska vojna se počasi približuje h koncu, borba treh (dvojici iz filma Cold Mountain prištejte še sužnjo) žensk za preživetje na jugu, pa se komaj začne ... 

 

The Imitation Game 

Če kaj ne maram od pod-žanra vojnih zgodb, so to vohunske igre pred sovražnikovo črto (glej film Enigma). Manjka mi tisti fizični sovražnik, ne pa le tajna, šifrirana koda. Tudi za Norvežana Mortena Tylduma (Hodejegerne) bo to prvi „ameriški“ film, čeprav je v ospredju London in matematični genij Benedict Cumberbatch, ki bo skupaj z Keiro Knightley dekodiral sporočila ustvarjena s pomočjo Enigme. 

 

The Monuments Men 

V nobenem primeru to ne more biti dobro znamenje. Že mesece imaš trdno začrtan datum premiere (saj veste, v decembrskem nagradnem terminu), potem pa prestaviš zaradi „težav v post-produkciji“. Kako prosim? In, kaj naj bi bilo to poleg oznake „vojni“ film … komedija (berem Wikipedijo)!? Clooney, ne reči, da s hecom kaširaš vse slabosti in napake, ki se v podobnem The Train (reševanje umetnin pred nacisti) niso dogajale. Eh, se že pripravljam na šok streznitev (glede na velika lanska pričakovanja), s prvimi poročili iz Berlinala

 

The Lobster 

Skupina moških in žensk se za 45 dni preseli v hotel. Njihov cilj: med sabo najti primernega partnerja. Vsak, ki tega cilja ne doseže, se spremeni v žival ter bo na silo izgnan v gozd. Aha(m), takšen zaplet zgodbe se lahko rodi le v „drugačni“ glavi. Na primer v glavi, ki je že iznašla filma Dogtooth in Alps. Za Grka Yorgosa Lanthimosa bo to prvi angleško-govoreči film, zato lahko le upamo na režiserjevo popolno svobodo v njegovi domišljiji. 

 

The Search 

Še dobro, da sem Zinnemanov The Search (1948) gledal prav lansko leto. Potrdilo o rimejku sem namreč dobil komaj v tretjem preverjenem artiklu za ta film. Poleg istega naslova, je originalu podoben le še v okvirnem scenariju. Ženska zamenja moškega (Annette Bening ali Bérénice Bejo = Montgomery Clift), drugo svetovno vojno zamenja čečenska vojna, Grozni bo zamenjal Berlin … le iskanje staršev ostaja isto. Za režiserja Michela Hazanaviciusa je tako napočil čas resnice. Mnogi so mu pri Umetniku nasedli in mu verjeli, da se je komaj v četrtem poskusu naučil snemanja dobrih filmov. Mene (še) ni prepričal. 

nedelja, 19. januar 2014

Filmi v letu 2014 - 8. del

Sex Tape 

Tudi (leti na film Serena iz prejšnjega zapisa) Cameron Diaz in Jason Segel sta nerazdružljiva. Vsaj tako je prepričan režiser Jake Kasdan, ki je oba že združil v komediji Bad Teacher. Nekoč obetaven režiser (Orange County, The TV Set) bi lahko tako ponovno dosegel dno, saj kratek sinopsis ne obeta drugega kot odraslo mešanico med Dude, Where's My Car? (mačkasto iskanje ... ) in Road Trip ( ... posnetka domačega porniča). 

 

Sils Maria 

Francoski režiser Olivier Assayas je v preteklosti že snemal v angleškem jeziku. Spomnimo se le na filma Clean ali Demonlover. Če se bo slučajno kdo spraševal, kaj v filmu režiserja, ki nam je nazadnje ponudil L'heure d'été in Après mai, delata Kristen Stewart in Chloë Grace Moretz ... Ne se bati, glavna bo še vedno Juliette Binoche. Igralka, ki podoživlja njeno najbolj osebno vlogo. 

 

Sin City: A Dame to Kill For 

Pričakovanja so tokrat postavljena precej nizko. Nekje na rangu drugega dela Machete. Ekipa ostaja ista, le Josh Brolin bo na mestu, kjer je leta 2005 bil Clive Owen. 

 

Squirrels to the Nuts 

Že res, da ob pogledu na spodnjo fotko takoj pomislimo na klišejsko romantično komedijo, a zimzelenega Bogdanovicha ne moremo tako preprosto stlačiti v en koš. No ja, tudi 13-letna pavza od režiserjevega zadnjega celovečerca, je lahko slabo znamenje. Kaj obetavnega nam torej preostane? Mogoče ljubezenska zgodba med priznanim režiserjem in propadlo igralko ali pa le ugled nekoč odličnega (Targets, The Last Picture Show, Paper Moon) filmskega ustvarjalca? 

 

Strech 

Joe Carnahan je leta 2002 odlično začel svojo filmsko kariero. Narc spada še danes pod najboljše policijske kriminalke posnete v novem tisočletju. Sledil je skoraj kultni Smoking Aces in Carnahanu so se odprla vrata - vrata v finančno uspešne priredbe priljubljenih TV serij (The A-Team). Strech (šofer (Chris Pine) prevzame dobro plačan posel) bo tako zrcalo tega, kar holivud naredi od človeka. Nadejamo se lahko na nekaj premišljenih in napetih prizorov, zapakiranih v bleščečo, neambiciozno zabavo za vso družino. 

 

Suite française 

Začudeno ugotavljam pomanjkanje filmov, ki jih je Michelle Williams posnela po My Week with Marilyn (2011). Pravzaprav je zaigrala le stransko vlogo v Oz the Great and Powerful, napovedan pa ima le en prihajajoč naslov. Suite française ne bo blagajniški hit, niti ne bo posegal po pomembnejših nagradah, kar pa niti ni tako hudo. Pomembno je le leto 1940 in okupirana Francija. Williamsova (francoska kmetica) + Matthias Schoenaerts (nemški vojak) = tragedija. 

 

The Captive 

Kolikor berem, bo moral Atom Egoyan popravljati kar veliko škodo, ki si jo je pridelal s težko pričakovano biografijo Devil's Knot. Če bo mu to uspelo z Ryanom Reynoldsom je seveda drugo vprašanje ... Prav Reynolds bo namreč oče, ki življenje posveti le še iskanju svoje "Spoorloos" ugrabljene hčere. 

 

The Cobbler 

Po dolgem času me je razveselila podoba Adama Sandlerja. Kdo bi si mislil? Po vseh teh letih norčevanja in poniževanja gledalcev, se še Sandlerju vedno zaupajo "resne" vloge. V njega so verjeli že Paul Thomas Anderson (Punch-Drunk Love), James L. Brooks (Spanglish) ali Mike Binder (Reign Over Me), ter se vsi (vsaj kar se tiče izbire glavnega igralca) opekli. Tokrat si upa Thomas McCarthy, človek z brezhibno filmsko zgodovino. Po neodvisnih hitih The Station Agent, The Visitor in Win Win je prišel čas za prvi poraz? 


The Creed of Violence 

Želja je velika, a težko verjamem, da bomo v The Creed of Violence lahko uživali že to leto. Ekipa še sploh ni sestavljena, kaj šele, da bi se snemanje sploh začelo. Še pod edinim napovedanim igralcem, Christianom Balejom piše le "rumored". Kakorkoli, najnovejšo delo Todda Fielda, režiserja dveh enkratnih filmov (In the Bedroom, Little Children), se napoveduje že lep čas. Dogodki, postavljeni med morilcem, vlado in gangsterji leta 1910, so vsekakor obeta vredni. 

 

The Cut 

Zamišljen kot zadnji del Akinove trilogije "ljubezen, smrt in hudič", ki jo že tvorita filma Gegen die Wand in Auf der anderen Seite. Glavni igralec zaključka trilogije bo francoski vzhajajoči zvezdnik Tahar Rahim (Le passé, Un prophète), ki pa skozi film ne bo spregovoril niti besede. Akin njegov lik opisuje kot delček Chaplina, v možati "Sergio Leone" (spomnimo se Bronsona) preobleki. 

 

The Double Hour 

Če se spomnite italijanskega originala La doppia ora iz leta 2009, potem vam je znano, da je v filmu bilo tudi nekaj slovenskega. Iz Ljubljane je namreč prihajala čistilka, ki se zaradi ljubezni zaplete v nevaren posel. Kakšno preteklost bo v rimejku imela Michelle Williams (o, glej jo) še ni znano, kar pa za varnostnika Joela Edgertona niti ne bo važno. Režijo bo vodil Joshua Martson (Maria Full of Grace). Aja, original? Povprečen. 

 

The Duke of Burgundy 

Poleg Bena Wheatleya spada Peter Strickland med najodmevnejša nova britanska filmska imena, ki so zadnja leta glasno opozorili nase. Že transilvanska Katalin Varga je bila zgodba zase, medtem ko se Berberian Sound Studio že gladko premika proti kultu. Sidse Babett Knudsen (Borgen) bo ljubiteljica metuljev, v ljubezenskem precepu med svojim moškim ter krilatimi žuželkami.